Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

32 kelionė: Vaivorykščių šalis

 

Jei atsineši į namus mažą mielą kačiuką, kuris netrukus tampa tavo šeimos nariu, anksčiau ar vėliau susidurti su dilema – paleisti ar laikyti? Žinoma, daug geriau, jei šį klausim tau tenka spręsti vėliau, tačiau tuomet, jei veterinaras konstatuoja, kad jo liekną grakštų kūnelį bando įveikti vėžys, tau tenka priimti sprendimą. Tu klausi savęs, ko pats norėtum tokioje situacijoje. Norėtum gyventi. Bet nenorėtum alinančių operacijų, skausmų ir galūnių paralyžiaus. Tu visada kartojai, kad savo gyvūnų niekada, jokiomis aplinkybėmis tikrai nemigdysi. Bet dabar tavo akivaizdoje guli po narkozės dar nepabudęs kūnelis. Tu turi nuspręsti, ar jis pabus.

Šiandien tu jam nedavei nei vandens, nei maisto. Veterinaras taip liepė. Tau spaudė širdį, kai jis kėlėsi iš miego, kad galėtų palakti, bet nerado dubenėlio. Tai tu jį paslėpei, nes iki narkozės liko ganėtinai nedaug laiko. Jis žiūri į tave klausiančiu žvilgsniu, ir sako tą savo gailų „miau“, bet tu jam vis tiek neduodi vandens. Tikiesi, kad šį kartą magnetinis rezonansas galiausiai parodys jo ligos priežastį – jau kurį laiką jis nemato viena akimi ir nevaldo galinės kojos. Tikiesi, kad liga bus pagydoma, ir tu pagaliau galėsi jam padėti. Sėdi į taksi ir važiuoji. Važiuoji, ir tau darosi liūdna, tačiau negali suprasti kodėl. Gydytojas paprašo palaikyti katiną, kol jis suleis narkozę. Mintyse pagalvoji, kad turbūt taip ir atrodo gyvūno eutanazija. Tavęs paprašo užsukti po 15 minučių, todėl išeini į lauką. Gryno oro pliūpsnis primena tau, kad vis dar esi gyvas. Tu kvėpuoji.

Kai grįžti į kabinetą, veterinaras pasiūlo prisėsti. Pradeda vardinti: navikas skrandyje, metastazės inkstuose... Toliau nebegirdi. Kai galiausiai tau pavyksta prabilti, pasiteirauji, ar dar yra galimybė operuoti. Taip, galimybė yra, bet tai padės pašalinti tik dalį navikų. Galiausiai viskas prives prie to paties, ką tau siūlo dabar.

Kodėl taip nutiko būtent tavo katinui, kodėl būtent dabar? Kodėl šiuolaikinė medicina nebegali padėti? Kodėl to negalima buvo nustatyti anksčiau? Kodėl prieš savaitę atlikti tyrimai nieko neparodė? Kodėl tu apskritai darei tuos tyrimus – galbūt ramia širdimi dar galėtum leisti jam gyventi.

O dabar negali. Tu supranti, kodėl jis nebešokinėjo ant durų, nebelipo ant spintos, ir net atsisakė valgyti konservus. Taip nutiko jau ganėtinai seniai. Kodėl tu to nepastebėjai? Tu nori, kad jis pagyventų dar metus. Bent mėnesį. Savaitę. Dieną. Bet supranti, kad pats norėtum pasaulį palikti oriai – be kančių. Nori tikėti, kad pomirtinis pasaulis egzistuoja. Bent jau gyvūnams. Tiems, kurie per savo gyvenimą neturėjo nė vienos destruktyvios minties – tik semti gyvenimą ir džiaugtis kiekviena diena.

Tu pasakai veterinarui, kad nusprendei jį paleisti.

Grįžti į ištuštėjusius namus ir negali užverti atsivėrusios skylės sieloje. Jo nebėra. Ir niekada nebebus. Draugai tau siūlo priglausti mažą mielą kačiuką, tačiau tu negali to padaryti. Vos tik pamatai katino nuotrauką, veidą padengia ašaros. Tu trokšti, kad laikas eitų kiek įmanoma greičiau. Nori užgydyti žaizdas ir versti kitą gyvenimo puslapį.

Viskas praeina. Tu žinai, kad vieną dieną ir vėl galėsi šypsotis. Grįžti namo, paglostyti savo šunis, ir negalvoti, kur miega tavo katinas. Tu galėsi užverti vonios duris, ir nesibaiminti, kad katinas negalės pasiekti savo kraiko dėžės. Tu galėsi išvykti atostogauti, ir nesirūpinti, kas prižiūrės tavo katiną. Galėsi nusipirkti vazoną. Pasikabinti užuolaidas. Bet tai – tokios smulkmenos, kurios tavęs visiškai neguodžia. Bet viskas praeina. Galiausiai jūs ir vėl susitiksite.

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

10 kelionė: nupirkti tyrimai

Kol neini į polikliniką, jautiesi visiškai sveikas, bet jei jau nusprendi apsilankyti pas gydytoją, kelio atgal nebėra. Galbūt net pasijausi mirštantis (didelė tikimybė). Tau tikrai lieps atlikti tyrimus ir tyrimukus, o tada, jei jie bus mokami (šimtaprocentinė tikimybė), tad prie kasos tave ims vanoti karštas, šaltas ir drungnas prakaitas. Gali būti, kad tave išveš su greitąja – juk niekas negali žinoti, kokia liga slepiasi po šiais gana neįprastais simptomais. Jei bandyti priešintis, medikams teks panaudoti tramdomus marškinius, ir tada visi keliai ves tik į Vasaros gatvę. Į polikliniką gal ir visai neitum, bet tau skaudu, kad kas mėnesį moki sveikatos draudimą, bet nieko gero už tuos pinigus negauni. Dantis tenka taisyti už savo pinigus, skiepytis – irgi iš savo lėšų, o tuomet, kai nueini į vaistinę, mintyse jau pradedi verkti, kodėl visi vaistai tokie brangūs. Viešai verkti net nedrįsti – juk žinai, kad vaistinės darbuotoja tau tikrai bandys įsiūlyti raminamųjų, kurie taip pat nė...

13 kelionė: Superšunininkai

  Turi kaimyną, auginantį haskį. Ir dar vieną kaimyną, kuris augina jorkšyriuką. Vienas kaimynas šunį nuolatos uždaro į balkoną, todėl tenka klausytis dainų ir dainelių, o kito kaimyno šuns tu truputį prisibijai – jau yra tau kartą įkandęs į blauzdą. Tu irgi turi šunį. Vidutinio dydžio. Nei haskį, nei jorkšyrą. Kartais tavo vidutinio dydžio šuo bando užmegzti draugišką kontaktą su haskiu ar su jorkšyru, bet kaimynams tai nelabai patinka. Sako, kad haskis yra haskis, ir jam nereikia jokių draugysčių su kitais šunimis. Jo paskirtis – tempti. Kaip supranti, to šuns gyvenimo tikslas – tempti   savo šeimininką, nes visada pirmas pro duris išsiveržia haskis, o iš paskos dusdamas atbėga ir kaimynas. Jorkšyro šeimininkas irgi neleidžia savo šuniukui bendrauti su kitais savo giminaičiais. Vos tik pamato, kad tavo vidutinio dydžio šuo norėtų pauostyti jo jorkšyriuką, išpučia akis, ir pasiima šuniuką ant rankų – maža ką, gal tavo šuo perkąs jam gerklę. Jorkšyrininkai žino, kad jų šuniu...

4 kelionė: klientas visada teisus

  Jei dirbi klientų aptarnavimo srityje, tikrai žinai, kaip galima, ir kaip negalima kalbėti. Jei klientas turi nusiskundimų, tu jokiu būdu negali jam sakyti, kad eitų pas konkurentus, o tada, jei skambini ir siūlai tam tikras paslaugas, bet prisikambini turinčiam skundų esamam klientui,   negali tiesiog imti ir sakyti: „ach, taip,   suprantu, kad jūs nepatenkintas, gero vakaro“. Todėl tada, kai susiduri su tokiais klientų aptarnavimo specialYstais (taip taip, ne specialistais), tau iš karto kyla noras rašyti skundą. Tokių skundų jau esi prikaupęs visą sekciją, nes nori stebėti, ar bent kiek patobulėjai skųsdamasis. Supranti, kad tą irgi reikia mokėti, nes kitaip nieko neišsireikalausi. Graužiesi, kad „Facebook‘e“ galima tik vieną kartą palikti vienos žvaigždutės įvertinimą, nes tą su mielu noru atliktum dar ir dar kartą. Dar geriau – jei tą galėtum atlikti anonimiškai. Juk visada daug paprasčiau pulti kitus, kai niekas nežino, kas gi slepiasi po tavo pseudonimu. Ypač tad...